Palm - firma čo prvá rozbehla PDA a smartphony a prečo skončila.

Autor: milan goldee | 9.10.2013 o 14:39 | (upravené 4.4.2014 o 14:34) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  1128x

..."Predpokladá sa, že Apple sa zapojil len preto, aby cenu umelo vylicitoval nahor a tak udržal webOS ďaleko od rúk Google."                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 ... a krytá írskou superstar Bono, spustila analýzu Palmu predtým ako mu napustí 325 mil dolárov v hotovosti. V tomto procese, získali aj bývalého Apple viceprezidenta Jon Rubinsteina.

Jeffrey Hawkins

Ed Colligan v strede

Palm založil v roku 1992 Jeffrey Hawkins v meste, kde dlho žil aj Steve Jobs, v Sunnyvale, v Kalifornii. Táto značka prešla mnohými akvizíciami a premenami. Od začiatku pracovali na PDA (vreckový počítač) no nemalo to zatiaľ komerčný úspech a firmu podržal nad vodou synchronizačný program pre HP a program rozoznávania , digitalizácie, písaného slova Graffiti  handwriting recognition. Neskor Palm išiel kúpou pod   U.S. Robotics  a potom 3Com.

 

Zásadnú rolu popri Palmu zohráva firma Handspring, ktorú v roku 1998 zakladajú nespokojní lídri Palmu, ktorí odchádzajú z 3Com. Ed Colligan, budúci šéf znovuzrodeného a opäť samostatného (na chvíľu)  Palmu  je jeden z nich. Handspring je úspešný vo výrobe PDA a to hlavne preto, že využíva operačný systém, ktorý onedlho obohatí Palm OS. Má v sebe okrem iných súčasti samozrejme aj Graffiti  handwriting recognition a teda na plochu každého PDA môžete písať písanými písmenami a vaše poznámky (písmena) sa automaticky digitalizujú do tlačených a ukladajú.

V roku 2003 sa divízie Palm a Handspring spájajú a vzniká palmOne, ale  odčleňujú softvérovú divíziu PalmSource, pretože Palm sa rozhodol neprodukovať žiadne zariadenie so systémom Palm OS ani zamýšľanú výmenu - za verziu 6, neskôr s názvom Cobalt - aj keď dve firmy strávili roky jeho programovaním od základu. V skutočnosti ani Colligan ani jeho predchodcovia nikdy nepriniesli Cobalt do zariadení na trh. Namiesto toho, pokračovala spoločnosť verziou Palm OS 5, pričom neskôr niektoré používali aj Windows Mobile operačný systém.

 

Palm OS integroval do seba VisorPhone software od Handspringu a vzniká spojenie PDA a mobilného telefónu.Smartphone.

Prvá séria pod názvom Treo 90 , 180 , 270 a 300 trpela pod nepodareným procesorom od Motoroly neustálym zamŕzaním a bolo treba stále reštartovať celý telefón. Nemal vymeniteľnú batériu, ale display bol dotykový a kvalitný no zvyšok plastového tela nevydržal dlho. Tiež slabý náter sa obšúchal a pôsobil zvetralo nedôstojne. Veľmi nepraktická bola aj vyklápacia časť, iba tak sa dal prijať hovor. Revolučný bol ale napríklad synchronizačný software, automaticky dodávaný dokonca aj s káblom s hardwarovým tlačidlom (súčasť nabíjačky). Jeden klik, a celý smarphone ste mali zazálohovaný v počítací (do posledného bitu, aj s sms-kami, aj s nastaveniami, aj hierarchiou zložiek atd) a to nebolo všetko – týmto jedným klikom ste dáta aj spoľahlivo hocikedy synchronizovali. Niečo také (všetko s jedným klikom nie - dostanete iba oklieštene cloud aplikácie) nedostanete s novým smartphonom ani dnes (rok 2013) ani na najznámejších platformách. Musíte byt odborník, aby ste si také programy zohnali a samozrejme treba si ich dodatočne zaplatiť, no aj tak to nebude stále jeden klik.


História ukázala, že zavrhnúť známu platformu, ktorá tlačí peniaze pre svoje podnikanie a začať znovu, je ťažké: Apple a Microsoft, ktorých moderne generácie desktopových operačných systémov v roku 1990  "Copland" a "Cairo"  sa bezcieľne zmietali  po celé roky predtým, než boli nahradené  ďalšími. Politika mobilného telefónu sa nijako nelíši. Celý proces sa však môže rýchlo zvrtnúť, ako sa ukázalo, Palm urobil strategické bezohľadné chyby voči svojim užívateľom a vývojárom tretích strán - tých ľudí na ktorých každá platforma stojí a padá.

Okolo roku 2004, sa v  palmOne, sa ocitli práve v tejto polohe. Hoci spoločnosť prešla divokými desaťročiami akvizícií, formovania a rozdelení .

 

A na rozdiel od mnohých svojich konkurentov v priestore PDA, Palmu sa podarilo pomerne hladko prejsť do rodiacej sa smartphone arény s licenciu Handspringu. Bez ohľadu na to, v roku 2005, to bolo už jasné: Palm OS začal starnúť, architektonicky nedostatočnou platformou z minulej éry, ktorá bola postupne prekonaná aj ako hardvér, a prestali spĺňať to čo koncoví užívatelia očakávajú od svojich zariadení. Do roku 2007 design a výkon napredoval cez radu Treo 600 až 750, už s vymeniteľnou baterkou, bez viditeľnej antény, so slotom na pamäťové karty atď.


Spoločnosť sa nakoniec pokúsila preklenúť priepasť s licenciou Windows Mobile  od Microsoftu, ktorý debutoval na smartphone Treo 700w

Hoci Palm bol v zúfalej potrebe novej platformy, je ľahké pochopiť, prečo si Colligan myslel, že čas bol na jeho strane: PDA a smartphon trhy bolo ťažké rozlúsknuť. "PC producenti to nebudú riešiť. Nebudú vedieť ako na to." povedal slávne  v roku 2006 a veril, že Palm nazhromaždil dostatok skúseností a odborných znalostí byť roky vpredu pred Apple telefónom o ktorom sa už vtedy šepkalo.

S rokom 2007 opätovne Palm OS 5 odšťavuje z kameňa vodu: aj keď s novšími procesormi ARM, užívateľské rozhranie je podobné zariadeniam Palm spred desiatich rokov a stále zdieľa niektoré jeho obmedzenia. iPhone bol na svete, ale App Store ešte nebol predstavený, tradiční výrobcovia, ako  Palm si ešte neboli vedomí revolúcie iPhone a aký bude mať v konečnom dôsledku efekt na trhu. A značný úspech malého, farebného Centro smartphonu na konci roku 2007 otupil Palmu pocit naliehavosti skutočne inovovať.

centrocentro

 

 

 

Palm a webOS : v ústrety zániku.

Po dlhej histórii firmy, Palm zrazu v priebehu 31 mesiacov zanikol. Z miláčika každoročnej International CES 2009 sa stal za tú dobu  púhy tieň seba samého, takmer anonymná divízia vnútri HP bez hardvérového programu a bez dôvery svojich vlastníkov. Pochopiť presne Palm, ako sa mohol sám dopracovať do tejto bezvýznamnosti v tak krátkom časovom období bude navždy záhada.

Čo poťažmo vieme, je rozpovedať príbeh bojujúcich strán, otáznych rozhodnutí, a strategických ťahov, pretkaných zábleskami jasu, i hlavného tímu, ktorý bojoval v tých časoch veľmi tvrdo za udržanie svojho sna.

 

Začiatok konca je rok 2007.2007

Interne si však firma uvedomovala, že musí v dlhodobom horizonte svoj vlastný operačný systém vymeniť, stať sa niečím viac ako len používateľom Windows Mobile licencie. Bohužiaľ k slovu vymeniť, pretože Palm sa začal vzdávať zdokonalenia niečoho čo už mal. No v tom momente , už nevlastnili  Palm OS 5 ani Cobalt : obe platformy odišli s odčlenením PalmSource, neskôr získaný Accessom z Japonska. Cobalt žije aj dodnes ako ALP - Access Linux Platform.

Takže pre svoje ciele Palm spúšťa najväčší zber talentov v oblasti smartphone.

A skutočne. Talenty prišli do Palmu v celých húfoch. Palm kúpil začínajúci Lampdesk, založený Manu Chatterjeenom (ktorý vytvoril Palmu Touchstone príslušenstvo) a bývalým Pixo zamestnancom Greg Simonom.

Mitch Allen, člen starej gardy Palmu, ktorý prišiel tiež z Handspring, ako riaditeľ softvéru a neskôr ako CTO (šef technologického odd.) Allen položil pre Palm základ na budúcu generáciu operačného systému s kódovým označením - "Nova" . Nemal však užívateľské rozhranie, tak Colligan najal niekoľko zamestnancov z Iventor , Mercera vrátane. Paul Mercer bol softvérový inžinier Apple Macintosh na začiatku 90. rokov a urobil si meno ako zakladateľ Pixo (povodne Tacit Software), ktoré naprogramovalo iPod.

Apple by nakoniec zaplatil za Pixo, aby veci bežali ďalej , ale firma Sun získala túto spoločnosť skôr. Mercer medzitým odišiel a v roku 2000 založil Iventor, s veľa podobnými službami. Krátko na to ,v roku 2006, robili v novinách titulky, prácou v Samsungu na jeho "iPod zabijakovi," YP-Z5 Yepp.Vo februári 2007 sa Colligan rozhodol Iventor kúpiť.

Prišlo obzvlášť dôležité kritické obdobie v histórii Palmu: Elevation Partners Investičná spoločnosť, ktorú založil vľúdny Roger McNamee a krytá írskou superstar Bono, spustila analýzu Palmu predtým, ako mu napustí 325 miliónov dollarov v hotovosti. V tomto procese, získali aj bývalého viceprezidenta Apple Jon Rubinsteina (Ruby). Boli ho osobne s Colliganom navštíviť v jeho mexickej vile - a vytrhnúť ho z ústrania, aby prijal post výkonného predsedu Palmu.

Ruby bol teda "napojený".  Aj keď bol v tom čase mimo Apple viac ako rok, Ruby nemal žiadne zábrany volať svojim bývalým vývojárom iPhone a iPode - presne druhy ľudí, ktorých by ste chceli mať v pracovnom tíme na vytvorenie legitímneho konkurenta iPhonu. A neváhal s tým začať, ešte predtým, než oficiálne vstúpil aktívne na palubu Palmu, v októbri. Vedel, že Jobs sa správa vo firme arogantne a že veľa podriadených rado pred ním utečie. Pôvodný iPhone, už bol vonku a ľudia potrebovali novú výzvu. Rubinstein ich spracoval pre príležitosť urobiť ďalšiu senzáciu. Andy Grignon, Rob Tsuki a Rich Dellinger, aby sme vymenovali aspoň niektorých. Matias Duarte, ktorý urobil dojem v Danger, bol najatý, aby viedol Palmu  design užívateľského rozhrania, po zvážení s Andy Rubinom bývalým šéfom Danger, neprijali pozíciu Google. Od Microsoftu, Ruby priniesol Mike Abbotta, aby viedol softvér tím.

"JOBS vedel, čo sa deje .." povedal jeden zdroj . "Vedel, že raz keď sa to začne šíriť, ľudia začnú odchádzať ." Robil osobné dohovory s niektorými odchádzajúcimi zamestnancami. Bloomberg odhalil , že Jobs sa snaží v auguste roku 2007 jednať s Ed Colliganom, po tom čo prví zamestnanci spoločnosti Apple odišli k Palmu, a žiadal vzájomnú dohodu o nekradnutí, dúfajúc, že tak potlačil krvácanie iPhone-tímu v zárodku. A Colliganova studená odpoveď nenechala nikoho na pochybách, že Palm nechce krv: "S vašim návrhom sa zhodujeme, firma nebude najímať takto ďalších zamestnancov, bez ohľadu na ich individuálne túžby, je to nielen nesprávne, ale pravdepodobne aj nezákonné."

Ruby

Matias Duarte


Paul Mercer

Mitch Allen     Mike Abbott

Andy Rubin

Greg Simon

 

Pravdepodobne, Palm mal vtedy už asi najplnší bazén talentov zo všetkých. Ľudí, ktorí niečo v tomto odvetví znamenali, čo sa navzájom už poznali a mali rovnakú profesionálnu chémiu išli za Ed Colliganom a John Rubinsteinom - totiž obaja boli považovaní za veľmi charizmatických a vplyvných jedincov, ktorí mohli niečo urobiť. A vedenie Palm sa dalo počuť , že ich Windows Mobile bol dosť zdravý na to, aby  spoločnosť tú chvíľu podržal, čo inžinierom dá voľný priestor, aby vytvorili inú platformu s názvom:  Nova.

2008

Kým tento príliv talentov pokračoval do začiatku roka 2008, Mercer a jeho malý tím z Iventor drel na ich vízii Nova kódovým označením "Prima". Vytváral sa ľahký operačný systém určený pre zariadenia s obmedzeným napájaním, no veci začali ísť zlým smerom.

"Mercerove veci boli odpad," povedal jeden zdroj bez obalu. "Všetko, čo mal, bolo iba pekné demo, ale nič naozaj funkčné," povedal iný. "Softvérový tím sa blížil k vzbure. Nedalo sa stavať to, čo sme chceli stavať." Jednoduché úkony, ako je centrovanie textu na obrazovke vyžaduje päť riadkov kódu. Ak jedna aplikácia krachla, často zobrala sebou všetky ostatné spustené aplikácie. Palm inžinieri sa snažili písať aplikácie a služby, ale bolo to marené archaickou schémou programu, ktorý vyžadoval celú vrstvu užívateľského rozhrania , aby sa zastavil a znovu naštartoval proces, a celé to trvalo asi minútu a pol. Hoci to bolo založené na Jave, písanie Prima kódu vyžadovalo použitie "vlastných kľúčových slov, ktorým nikto nerozumel."

A Duarte, ktorý programoval pre Primu prototyp na "kartové rozhranie" s bývalým spolupracovníkom Danielom Shiplacoffom a vývojárom pop-up oznamovacieho systému s Richom Dellingerom, neboli o moc šťastnejší.

"Keď si prižmúril oči, mohol by si trochu vidieť vízie Matiasa ". V Prime, ale všetko vyzeralo veľmi neokresane, hrozne. Mnoho vizuálnych efektov Duarta kvôli tvarom a jemným plynulým stlmovaniam viedlo k nedostatočnej plynulej rýchlosti animácie ( ľudovo: sekanie grafiky ).  Systém nepodporuje prelínanie ,  tlačidlá a ikony môžu byť zobrazené iba ako štvorcové dlaždice, a nie ako ľubovoľné tvary. Dokonca aj jednoduché zmeny od projekčného tímu by vyžadovali herkulovské inžinierske úsilie na implementáciu.

Nakoniec Palm zorganizoval míting s hlavnými vývojármi tretích strán - organizácie, o ktorých vedel, že potrebuje ich podporu ,  aby ukázal možnosti Primi  v počiatočných mesiacoch roku 2008. Reakcie boli:  " V žiadnom prípade.", "do pekla..toto nikdy" hovorí jeden zdroj. "To je príliš komplikované. Je to príliš odlišné, nebudete mať žiadneho užívateľa. Musíte sa vrátiť s niečím štandardným. "

Aby sa zkomplikovali veci ešte viac, Verizon pôvodne dohodnutý s Palmom distribuovať  s Novou, zrazu vycúval z neznámych dôvodov (americkí operátori sú skvele známi pri rokovaní a vyjednávaní). To donútilo Palm podpísať zmluvu so Sprintom - operátor s oveľa menšou a menej lukratívnou zákazníckou základnou. Uprostred chaosu, boli Colligan a Rubinstein donútení akceptovat termím a debutovať s vyvíjaným a zatiaľ neexistujúcim smartfonom s menom –Pre- na výstave CES v januári nasledujúceho roka t.j. 2009. Čas, peniaze a trpezlivosť sa minuli. Nemali na výber.

Nevyzeralo to dobre.  Len pár mesiacov od investície Elevation Partners, kleslo nadšenie inžinierov v Palme. Nadriadení im sľúbili revolúciu v myslení a nové prevratné užívateľské prostredie, no Mercerov operačný systém mal dôveru iba u zopár vývojárov , ktorí bez tak boli pod jeho priamym  vplyvom.

Spln mesiaca

Riaditeľ platformy Greg Simon a  Andy Grignon - ktorí  pracovali spolu mnoho rokov predtým v Pixo - mysleli, že by mohli mať riešenie.

Vyhradili si na to svoj víkend a išli si otestovať WebKit - nástroj na vytvorenie užívateľského rozhrania. WebKit je open source aplikácia na tvorbu a beh webových stránok. Pod týmto beží Apple Safari a aj Google Chrome. V Lampdesku Simon and Chatterjee vytvorili aplikáciu WebVM, ktorá umožňovala, z webových technológii, vytvárať samostatné aplikácie, takže bol tam silný pocit, že by to zafungovalo. Nemožnosť v Prime ani ľahko zarovnať text,  bolo iba jedno z veľa boľavých miest pre inžinierov, z ktorých niektorí sa o tom zmienili v priebehu interview. "Namiesto toho, aby chlap písal kód, ktorý sústredí text, by sme mohli stáť na pleciach obra -nechať to WebKit urobiť."

Spôsob, akým to Simon a Grignon videli, použitím čistého HTML a JavaScriptu by mal niekoľko kľúčových výhod.  Umožnilo by to veľa funkčnosti a veľmi rýchlo, pretože základné štandardy boli jednoduché, jednoznačné a všeobecne zrozumiteľné. Ďalej Duarta zaujala predstava, že jeho dizajnéri by boli schopní naplno vytvárať aplikácie okien a prvkov používateľského rozhrania bez významnej pomoci inžinierov, ktorí mali iné veci na starosti. A snáď najviac atraktívne, že WebKit už existoval - Palm ho proste musel iba správne naporcovať. Samozrejme, že to nebolo tak jednoduché. WebKit jednoducho nebol stvorený pre také veci. Nikto nepracoval na jadre WebKitu s tým že má podporovať mobilné zariadenia s obmedzenou RAM, procesorom a batériou - rozhodne nie pre celé užívateľské rozhranie. Je pravda, že Nokia a Apple už vniesli WebKit do mobilných prehliadačov, ale to, čo Simon and Grignon splietali bola podstatne ambicióznejšia myšlienka.

Víkend neskôr, už si verili, že presvedčia všetkých, že web engine naplní Matiasovu víziu. Vzali demo softvérovému šéfovi Mitch Allenovi; Rubinstein to videl onedlho potom. Allen bol ohromený natoľko, že vyčlenil desať zamestnancov a začali celý mesiac vyvíjať WebKit pre prototyp telefonu nazvaný "Floyd", v podstate upravený Treo 800W. Nebola žiadna záruka, z vedenia Palmu, že sa otočil smer, len prísľub, že výsledky ukážu.

Treo 800w

Desať členný Luna tím išiel vo full utajenom režime, v konferenčných miestnostiach  Palmu v Sunnyvale a mali pre utajenie aj tapetovanie na oknách. Bolo to účelové, ako naštartovať veci v Palme. "To je spôsob, ako to urobiť vo vnútri veľkej spoločnosti. Musíte sa dôsledne starať o inžinierov." povedal člen tímu. Mike Abbott, práve najatý Rubym od Microsoftu prevzal softvérové povinnosti od  Mitcha Allena, všetko teda bežalo ďalej a akcia mohla v tajnosti pokračovať. Od Východu do západu slnka, si vytriedovali podrobnosti o tom, čo presne je potrebné urobiť, aby bol telefón založený výhradne na webových štandardoch. Osobnosti na seba narazili - hádky nasledovali. Boli to emocionálne časy - každý zúčastnený sa ale chcel zbaviť Primi, a chceli to pravé a správne. Vzhľadom k časovému harmonogramu, mali jediný výstrel, a neexistovalo stratiť ani jednu sekundu. Ale po mesiaci, je Luna  skutočná. Fungovalo to. Tím oslavoval do neskorých nočných hodín v známom steak house s niekoľko tisíc dolárovým účtom. Bol to drahý úlet, to áno, ale asi nie, keď sa jedná o perspektívu: "Zaslúžili si to," uviedol zdroj. "Premýšľaj o tom. Ak ste dali Silicon Valley inžinierovi iba 500 dolárov bonus pre danú úroveň úsilia, najskôr by dal výpoveď hneď na mieste. "

Ale Mercerova Prima nebola mŕtva. Prototypy vyvíjaného Pre sa začali objavovať v Palm kanceláriách okolo apríla 2008. A Luna tiež zďaleka nie je dokonalá, a to najmä s 256 MB pamäte RAM dodaných s pôvodným Pre. Tento systém pravidelne vyčerpal obmedzený priestor. Veci urýchlili tým, že Lune dali vysoko výkonný engine V8 JavaScript. Palm bol prvou spoločnosťou, ktorá použila V8 na mobil, Android to nemal až to verzie Froyo.

Pre

Android bol predstavený, a teda debut smartphonu T-Mobile G1 je len otázkou niekoľko mesiacov. Súťaženie bolo tvrdé a nedôvera na maxime. "Mali sme ľudí s falošnými menami, aby vyzvedali od Google. Nechceli sme,  aby niekto vedel, že robíme s WebKitom."

Debatu Prima versus Luna,  spoločnosť držala po kontrolou uzavretou súťažou, kde sa oba tímy snažili realizovať kľúčové časti funkčnosti ako najlepšie mohli v stanovenom čase. Každý zdroj nám povedal, že Luna dôsledne porazila Primu ako v rýchlosti vývoja tak v kvalite konečného produktu.

Do polovice roka 2008, sa Mercer a jeho spojenci  stali skľúčení, nereagujúci, a bezmocní. Pre nich sa stalo úsilie okolo Luny už osobné. Jeden zdroj povedal, že fyzicky si postavili závesy okolo svojho stola - ktoré boli open space - aby dôsledne manifestovali dištanc sa od ostatných inžinierov, ktorí verili v Lunu. Kým  Luna bola v utajenom režime po dobu jedného mesiaca, Mercerovi bol daný rovnaký čas, aby sa pokúsili opraviť niektoré problémy Prima.  Nakoniec Abbott oznámil, že Prima bude odsunutá. Kritické rozhodnutie o platforme - ktorá udá smer pre značku Palm - bolo urobené púhych šesť mesiacov pred veľkým CES predstavením !

Mercera upratali do novej role, aby hľadal spôsoby, ako optimalizovať WebKit, ale zdroje hovoria, že si rýchlo našiel presadzovanie jeho veci: vytvoril porovnávací nástroj benchmark ukazujúci, že webOS "nebol pripravený pre ostrú prevádzku" na mobil. A svojím spôsobom mal pravdu - v tej dobe to nebolo pripravené na vydanie, ale Palm inžinieri pracovali tvrdo, aby tam bol. "Bolo jasné, že toto bola budúcnosť," povedal jeden zdroj. Ako sa hovorí, snažili sa korčuľovať tam , kde príde puk, Mercer sa snažil korčuľovať tam, kde puk bol.

Treo Pro (iba s Windows Mobile)


 

2009

Teraz, bola celá  vrstva uživ. rozhrania čistá a všetko bolo pripravené, aby sa Luna mohla v januári ukázať.  Palm samozrejme nechcel Sprint stresovať a riskovať reakciu , že prepísal významnú časť platformy len pol roka pred uvedením, takže vedeniu Sprintu bolo povedané, že je to len "reskinning." Sprint-u predtým ukázali , uzamknutú verziu  Primi v telefóne, takže nemohli nič spozorovať.

Chápali vážnosť situácie na predvádzačke - muselo to zaujať, a muselo to byť perfektné. "Duarte testoval celý deň, a robili poznámky," povedal jeden z kádra  "Cvičili sme, ako by to bola udalosť Apple."

A skutočne, januárová akcia zaujala: ako hardvér tak aj softvér vyčaroval úsmevy na tvárach všetkým čo čakali na veľké novinky CES každý rok. "Je to obrovská výhra pre Palm. Ľudia sú nadšení, Bolo tam nejaké sklamanie, že Sprint - menší operátor - mal exkluzivitu prvú polovicu roka 2009", a to bolo dôvodom na obavy.  Topolsky sa potom v malej zasadačke , po tlačovej konferencii, hral s Pre a predvádzal ho. Bolo to menej presvedčivé ako to urobil predtým   Matias Duarte v zaplnenej sále . Ale Palm pôsobil v podstate, že mal všetky časti na svojom mieste, a je pripravený na dodávky ako silný produkt.

Demá na CES boli čisto a priamo prenášane z telefónu na projekčné plátno, no pod povrchom bolo stále veľa nedostatkov. "Cisár nemá šaty" povedal jeden zdroj . Aj keď Palm opustil Primu, WebOS potreboval ešte obrovské množstvo práce, na to, aby bol pripravený, a všetci to vo firme vedeli. Palm urobil kontroverzný ťah, tým, že zabránil médiám aby si telefón po CES a pred uvedením na trh odskúšali, čo nastolilo veľa otáznikov o pripravenosti firmy.

Bez-iPhonový Sprint, medzitým horlivo jednal . Model Pre bol videný ako obrovský konkurent pre operátorov v tej dobe. Sprint mu dal dokonca certifikát  pre použitie v sieti, ešte pred jeho dokončením, čo bola rarita v bezdrôtovom odvetvi v USA - iba iPhone mal túto výhodu.

Predaj Pre bol v USA zahájený narýchlo 5. júna 2009,aby dodržali vyhlásenia vydané na CES " v prvej polovici roka 2009" . Len pár dní neskôr, dlhoročný generálny riaditeľ spoločnosti Ed Colligan odstúpil a kormidla sa chopil Jon Rubinstein. Striedanie stráží vykonané.

 

Dohoda, ktorá zdevastovala Palm

"V prvých webOS verziách sme takmer všetko kazili" hovorí  jeden zdroj. verzia 1.0.3 až 1.3.5 a to všetko prišlo do konca roka 2009 (!), závod v plátaní dier , kde sa veci nechali nedotiahnuté, len aby sa stihlo uvedenie.

Interne mal Palm dvojité kódové označenie pre nové verzie softvéru: hlavné verzie boli ryby v abecednom poradí (webOS 1.0 bol napríklad "Albacore"), zatiaľ čo minoritné vydania boli alkoholy, ktoré začínali rovnakým písmenom (napr. "Absinthe" ). Ku koncu roka 2009 opúšťajú Albacore - ktorý už začínal liezť na nervy- a preplo sa na Blowfish, lepšie známy ako webOS 2.0. V niektorých ohľadoch bol Blowfish tým, čo Palm inžinieri chceli vidieť a vydať a aj vídať v prvý deň: "de-Mercerizovaná" platforma, tak to nazval jeden náš zdroj. Na rozdiel od Albacore, ktorý mal ešte veľa s nepodarkov s Primi v sebe, ale už s Lunou išiel vpred, Blowfish bol čistý a Prima bola úplne odstránená.

Medzitým ale Pre nebol žiaden trhák, ako každý dúfal. Rozhodnutie o začatí so Sprint, ako exkluzívnom dodávateľovi bolo často citované ako smrteľné, a situácia bola ešte umocnená bizardnou reklamnou kampaňou, ktorá predstavovala duchársku ženu, vyzývajúcu divákov "aby jednoducho išli s prúdom" - bolo to dosť zvláštne a v skutočnosti, to inšpirovalo reťazec paródio-videí, ktoré obiehali internet.

Ale spoločnosť bola v jednaní s Verizonom. Verizon objednal obrovské množstvo Pre plus a Pixi plus a sľúbil, že Palm Pre Plus bude ich hlavný smartphone roku 2010. Uvedenie Motoroly Droid v novembri 2009, zachytilo Palm úplne nepripravený. Spätne je ale teraz už jasné, že Verizon využil Palm na vyjednávanie pre lepšie podmienky na lukratívnejší biznis okolo smartphonu od Motoroly a Googlu, a Motorola Droid mala byť hrotom kopije tohoto najvyznamnejšieho operátora.

Pixi Plus

Droid sa samozrejme, stal mimoriadne úspešný. Zdroje, ktoré Verizon sľúbil, naliať do marketingu pre Palm ako majoritný produkt, sa rozplynuli, a to málo, čo reklama urobila, bolo že, urobili z Pre Plus ženský telefón a Driod mal byt pre mužov. Verizon odmietol väčšinu z dodávky, ktorá bola vyrobená predovšetkým pre nich, čo teda mnohí uvádzajú ako posledný klinec do rakvy Palmu. Týmto prešľapom za milióny dolárov si vedenie rýchlo uvedomilo na začiatku roku 2010, že  už nie je cesta vpred bez akvizície. Na krívanie ešte v banke boli peniaze, no už nebolo pomyslenie na rozvoj platformy a produktového portfólia. Po uvedení Motoroly Droid v novembri 2009, sa už ťažko dýchalo.

 

2010

Zrazu sa ukázalo, že HP bol najdychtivejší kúpiť Palm. Veci sa pohli veľmi rýchlo. Niekoľko zdrojov povedalo, že Mark Hurd, vtedajší generálny riaditeľ HP a Todd Bradley, ktorý riadil HP Personal Systems Group (PSG), boli skutočne entuziastickí a nadšení platformou aj spoločnosťou Palm. V snahe vrátiť spoločnosť HP do jej plnej slávy, Hurd práve dokončil zoštíhľovanie všetkého čo mohol, a pritom vedel, že dojná krava HP - tlačiarenské podnikanie - nebude trvať večne. Potreboval biznis s budúcnosťou, a pochopil, že smartphonový-mobilný trh je základným kameňom tejto stratégie. A Bradley mal slabosť pre Palm - mal už pár rokov prioritu pripojiť ich ku HP, takže mal zdravé pochopenie pre Palm , jeho výzvy, a to, čim prešli.

Mark Hurd

Dohoda bola oznámená koncom apríla roku 2010, a obchod na 1. júla, vo výške zhruba 828 miliónov € (1,2miliardy dolárov). HP poznamenalo, že webOS vyžaduje iba poriadne verejné predstavenie, aby sa rozbehol. Nálada v kanceláriách Palmu bola pozitívna , stúpala nahor: každý vedel, že HP mal peniaze, ktoré Palm potrebuje, aby produkovali konkurencie schopné výrobky, a Hurd a Bradley to mysleli všetko vo veľkom štýle.

Hurd vyhlásil, že chce webOS do tlačiarni a počítačov - je to platforma, ktorú ma HP za vlastnú, a chcel ju všade. Nový tím vo Fort Collins, Colorado začal pracovať na webOS pre Windows. HP skutočne dokončil prácu na webOS na tlačiarni v jeho kancelárii San Diego, ale nemohol prísť na to, ako to predať: bol to smartphonový štep v tlačiarni, ktorá zrazu potrebovala aj cenu za smartphone, a to ekonomicky neprešlo. Táto tlačiareň sa nedostala nikdy do predaja.

Medzitým HP takmer okamžite Palmu nadiktoval, aby vytvoril tablet. Čo sa týkalo webOS 2.0 väčšina inžinierov bola ponechaná na dokončenie Pre 2, zatiaľ čo malý tím pod vedením Matt McNulty už začal pracovať v marci na pružnejšej budúcej generácii Enyo - ktorý sa stal základom pre "Dartfish," webOS 3.0.

Multitasking (možnosť veľa aplikácií používať naraz a prepínať medzi nimi) má Treo Pre od roku 2010. Apple iPhone to zkopíroval animačne aj graficky až v roku 2013.

Rýchlo sa sa však ukázalo , že finančníci HP ( vrátane CFO Cathie Lesjak) nezdieľali nadšenie Hurda. V tej dobe, Apple takmer jednoznačne dominoval smartphone-dodávateľskému reťazcu a to chcelo obrovské odhodlanie od HP: skúsiť zmeniť pomer síl. Niečo také si mohla dovoliť iba taká obria firma.

"Povedali sme HP, že potrebujeme lepší displej pre Pre 3. Oni sa vrátili a povedali: "Apple kúpil všetky. Naši dodávatelia nám odkázali, že musíme postaviť výrobnú halu, ak chceme nové displaye  "a neboli ochotní to urobiť a teda dať miliardu dolárov vopred, " povedal jeden zdroj. "To isté sa stalo s kamerami. Mali sme si vybrať diel, na porazenie Apple, ktorý si vybral ale Apple tiež. Boli sme vytáčaní do všetkých strán. " Bez plnej finančnej podpory HP na nákup, bez  svojej vlastnej cesty. Palmu bolo v podstate ponechané vyberať si iba v podnikovom koši - problém, ktorý udrel obzvlášť ťažko, neskôr pri tablete TouchPad.

A zatiaľ čo Palm bojoval v bitke dolárov na fronte HP, Blowfish (webOS 2.0) zamestnal ostatných väčšiu časť roka.

Dôležití ľudia začali odchádzať. Mike Abbott, významný v  presadení  Luny pred začatím modelu Pre- odišiel . Matias Duarte - muž, ktorý v mnohých ohľadoch predstavoval dušu WebOS - oznámil odchod v máji a pripojil sa k Android tímu pod starým kamarátom Andy Rubinom.  "Matiasov odchod nás spomalil o mesiace a mesiace a mesiace," Pracoval na frameworku Blowfish, ktorý HP chcelo pre webOS tablet, ale nechal to rozrobené.

V auguste 2010 Palm dostal tvrdé lekcie o získavaní investícií od svojho nového rodiča, ale aspoň Hurd a Bradley tlačili webOS v rámci celej organizácie. Potom náhle Hurd odstúpil uprostred obvinenia z osobného pochybenia: jeden z najvernejších Palmu a to najdôležitejšie - spojencov vnútri HP bol preč. Lesjak nakrátko prevzal vedenie, aby neskôr predstavenstvo zvolilo neznámeho Léa Apothekera , bývalý generálny riaditeľ SAP. Opäť - ako keby nejakým prekliatím - tento nepríjemný prechod sa deje vo zvlášť dôležitom okamihu pre Palm, ktorý pracoval na dvoch hlavných verziách platformy, niekoľkých nových telefónoch, a jeho prvom tablete.

Léo Apotheker

Bizardný, takmer komický príbeh krátkeho pôsobenia Apothekera na čele HP je dobre zdokumentovaný, a jeho dŕžava všeobecne nepomohla Palmu . Zdedil veľa práce po Hurdovi, ale mal svoju vlastnú stratégiu na ich riešenie: zatiaľ čo Hurd riešil prostredníctvom investícií do rastu firmy, ako je smartphone, Apotheker bol "softvér-típek" - sníval o HP ako ďalšom IBM. Spoločnosť, ktorá má obrovské marže z aplikácii a služieb bez nutnosti hardware. A Apothekerov nezáujem o Palm bol takmer okamžite zrejmý. Boli povesti, že navštívil areál Palmu snáď raz, aj keď nikto nevedel presne určiť, kedy to bolo, čo tam robil.

Talentovaný Palm personál, sa rýchlo stáva primárnym cieľom headhunterov, odchádzajú jeden po druhom. Každého jedného sa Rubinstein snaží osobne presvedčiť, aby zostal.

To všetko sa deje v strede zámeru pripraviť tablet čoskoro v roku 2011. TouchPad Projekt bol schválený v auguste, hardware tím sa už začal pripravovať na to v júli, ale malý tím vedený McNultym sa nepripojil ku konštrukčnému oddeleniu, kým nedokončili v septembri Blowfish. Prvý prototyp Touchpadu - zariadenie vyrobené z dielov, ktoré odmietol iPad-tak to popísali ľudia z Palm teamu - nedorazil do konca novembra. Medzitým členovia softvéru tímu odchádzali v celých húfoch, vrátane pôvodného architekta Luna Greg Simona, ktorý odišiel (spolu s niekoľkými ďalšími) ku Google Chrome a Androidu. TouchPad pomohol doplniť tieto pozície do istej miery, ale nebolo to stále úplne ideálne .  Znova Palm nedostal pomoc, ktorú potreboval (a predpokladalo by sa) od HP, že to zabezpečí. "Léo chcel, aby sme mali cash-flow neutrálny," uviedol jeden zdroj, čo znamená, že Apotheker nebol ochotný potopiť peniaze do podnikania, z ktorého nemohol hneď dostať zisk, nechcel dlhodobú investíciu .

2011

TouchPad sa objavil na amerických pultoch na 1. júla. Bolo okamžite zrejmé, že zariadenie TouchPad nebude úspešné. Príbehy boli skľučujúce: Hovorilo sa, že preplnili zásobami best buy lokality pre HP, no nič sa nepredalo, skôr boli poslané späť a vôbec boli odmietnuté ďalšie dodávky. Naše zdroje sa nemohli zhodnúť na tom, čo nakoniec spôsobilo tabletu zlyhanie, niektorí hovorili, že bolo rozhodnutie nepočkať na verziu 3.0.1 alebo 3.0.2. Iní hovorili, že to bola neochota HP predávať za menej, pretože moc dobre vedeli, že nemôže konkurovať hlava k hlave s nádherou dobre zavedenému iPad 2 v rovnakej cenovej kategórii. Stephen DeWitt nahradil Jon Rubinsteina na CEO stoličke o pár dni neskôr. Ruby spomínal zle definovanú "úlohu inovácie produktu" v spoločnosti, zatiaľ čo DeWitt si bol istí, že "značka Palm sa bude aj naďalej vyvíjať . "

Apotheker sa chytil možnosti hodiť divíziu, ktorú pokladal za nadváhu , cez palubu. Spoločnosť HP oznámila 18. augusta - iba šesť týždňov od vydania TouchPad - že nebude pokračovať  Touchpadom ďalej, že zastavuje aj hardwarovú divíziu a vyhodnotí možnosti využitia webOS softvéru do budúcnosti",  Prakticky každý v Palm bol prekvapený, vrátane Rubinsteina a Bradleyo šéfa Personal Systems Group (ktorého divízia bola pripravená na odpis v rovnakej tlačovej správe).

Menší 7-palcový TouchPad Go bol len dva dni od spustenia plnej výroby, kedy bol tiež zastavený. Dve HP zariadenia s webOS 3 predstavili  na akcii vo februári vedľa TouchPad aj  Pre 3 a maličký Veer. Ale PRE 3 už Amerike u AT & T a Verizonu nebolo nasadené. Ešte prišiel beta - pokus s telefónom s kódovým označením Stingray - tiež bol vopred zabitý v rukách AT & T. HP ani nestihlo termín operátora, hraničný dátum pre požiadavku, aby všetky nové smartphony mali LTE technológiu.

Pre / Veer  

HP vyhodil zostávajúce TouchPady v zásobach za 99 dolárov (vtedy cca 69€), čo jeden zo zamestnancov ohodnotil ako "vtip". Začal sa posledný pohrebný pochod tabletu. (Dopyt po 99 dolárovom TouchPade bol tak šialený, že samotní zamestnanci HP , tak zahltili celý e-commerce systém, ktorý zdieľal rovnakú infraštruktúru s verejným, že systém padol)

"Leo bol ten najhorší človek, vôbec ... najškodnejšia vec zo všetkých," povedal jeden zdroj. Ďalší viac diplomatický názor. "Pozrite sa na to, čo Microsoft robí s Windows Phone - to budú miliardy a miliardy dolárov na veľa rokov, aby si kúpili tretie miesto. Myslím, že Hurd vedel, a videl, budúcnosť, pričom Léo povedal, nie. Je to úplne fér rozhodnutie. Minút toľko peňazí je odvážna vec. "

V ponuke "Možnosti", ktoré HP zmieňoval vo svojej tlačovej správe, vrátane priameho predaja webOS, ktorý vo vnútri spoločnosti videl ako poslednú nádej na záchranu platformy. Medzi nápadníkmi boli Amazon a Facebook, ale hovorí sa, že sa nedostali príliš ďaleko, tí čo sa dostali najbližšie boli Google a Apple. "Nikdy sme nemali ponuku v písomnej forme, ale  boli ústne jednania s Google a HP,"  Predpokladá sa, že Apple sa zapojil len preto, aby cenu umelo vylicitoval nahor a tak udržal webOS ďaleko od rúk Google.

Open source, a koniec

Samozrejme, že HP webOS nepredával. Zdroje hovoria, že spoločnosť urobila strategické rozhodnutie a nechceli ponúknuť platformu spoločnosti, ktorá je vnímaná ako konkurent, ako je Google, aj keď môže byt akokoľvek štedrý k HP. Začalo sa zdať, že by boli ochotní jednoducho užiť si svojich 1,2 miliardy dolárov investícií a ďalej využiť webOS podla Apothekera z HP - na podnikový softvér a služby.

Ale len jeden mesiac po rozhodnutí Apothekera zabiť Palm hardvér, bol vylúčený a nahradený bývalou CEO eBay Meg Whitmanovou .  Pre Palm posádku, je to ich štvrtý CEO za rok a pol.


Palm bol zaseknutý: hardware tím paralyzovaný a softvér tím zostal nečinný. Nikto nevedel, čo by mali robiť, žiaden smer, alebo či ich predať.  Richard Kerris, šéf vývoja, odišiel do Nokie (ktorá si práve nedávno otvorila svoju novú Sunnyvale pobočku) po púhych deväť mesiacoch u Palmu, pričom niekoľko zamestnancov zobral sebou.

Napriek tomu, tu boli stále kľúčoví zamestnanci. Ruby, mal pocit že upadol v očiach verejnosti, a podieľal sa na rozhovoroch a hovoril, že v zákulisí sa stará o softvér-tím. Niektorí inžinieri sa chopili príležitosti predviedli Enyo, nový webOS ako test koncept na webové aplikácie.  Enyo trochu predznamenal, že môže žiť istým svojim životom a že webOS nemusí byt zabudnutý.

Každý chcel vedieť, aký bude osud platformy. Na začiatku novembra Whitmanová mala stretnutie s Palm zamestnancami kde ešte nevedela, ako postupovať, ale povedala im dosť. Jeden zdroj nám povedal, že po jej príhovore stiahol svoju výpoveď.

"Bol to štyri a pol ročný zápal za vec"

Na začiatku decembra Whitmanová konečne oznámila osud platformy : stane sa open source s podporou HP.  Teoreticky open source platforma je lákavejšia: zníži úroveň investícií , získa si prácu nadšencov v komunite a stále môžu ťažiť z úspechov. V praxi, to nemusí nutne fungovať týmto spôsobom, Nokia a vzťah k nadácii Symbian Foundation je ukážkovým príkladom.

Nasledovalo kolo ďalších významných odchodov z radov Palmu: Brian Hernacki, bezpečnostný špecialista, odišiel pre Intel. Viceprezident aplikácii a platformy Andy Grignon, ktorí prišli z Apple si založil vlastnú spoločnosť. Ari Jaaksi, v Nokii šéf MeeGo , ktorého Palm priniesol krátko po akvizícii HP ,  prestal sa na dennej báze venovať webOS .


2012

Koncom Januára boli open source moduly webOS 3.0 hotové. Prišli aj také , ktoré umožňovali aplikovať program aj na hardware, kde fungoval Android.

A Jon Rubinstein sa stiahol do ústrania, tento krát už bez veľkej mediálnej show. Tým, ktorí boli zasvätení do Palm ságy to neprišlo ako prekvapenie.  Topolskemu telefonicky povedal zo svojho domova v Mexiku : "Bol to štyri a pol rocný zápal za vec. To, čo sme v tom čase urobili bolo úžasné. A nemyslím si, že ľudia chápu, že čo sme urobili a dosiahli počas tejto doby. "

McNulty - jeden z posledných vedúcich pracovníkov, končí a spolu s ďalšími kľúčovými členmi tímu HP Enyo a idú do Google. Zdroje hovoria, že pôjdu do skupiny Chrome, kde budú s mnohými bývalými spolupracovníci vrátane architekta Luny, Grega Simona. Samozrejme, že Android-man Matias Duarte nebude ďaleko.


Celé oddelenie webOS tímu zostalo  prázdne alebo takmer . Hoci HP nikdy interne a technicky nevylúčil možnosť, webOS hardvér znova oživiť, všetci sa zhodli, že už nemá k tomu pracovné sily , aj keby to chcel. Bolo nám povedané návrat by bol "takmer nemožný". A na softvéry nie je situácia o mnoho lepšia.


Čo dodať

Pozerajúc sa späť na Palm story 1992-2012 prináša pocit straty a smútku. Od počiatku, deň čo deň, vývojári Palmu prenášali potreby ľudí do operačného systému vreckového počítača.

Ak naplníte potreby ľudí, je to dokonalé. Táto úžasná praktickosť a prepracovanosť vo všetkých hĺbkach platformy nebola vlastne (neuveriteľne!)využitá ani vo webOS  a doteraz (r.2013) ju v takej miere postrádajú všetky mega platformy android, apple, windows mobile. Ak by dostal čo  iba len ich grafiku a animácie, bol by aj teraz, užívateľským rozhraním,  stále na vrchole.

Nikto nevyužil a dokonca ani neskopíroval tie roky skúsenosti a praxe. A Palm nepochopiteľne systémom webOS úplne odstrihol milióny svojich klientov, ktorí dovtedy používali jeho Palm OS operačný systém, a neprišiel ihneď so žiadnou komplexnou-praktickou aplikáciou, aby títo zákazníci mohli všetky svoje dáta preniesť , transformovať a synchronizovať s novým webOS (neskôr sa o to pokúsili, čo bolo neskoro a aplikácia bola nedostatočná)- jednoducho pokračovat plynule ďalej pod rovnakou značkou. Týmto ťahom samozrejme ešte posledná verná skupina zákazníkov prešla definitívne ku konkurencii.

Predstavte si, že by Apple zajtra vydal iPhone s úplne novým a oveľa krajším a lepším operačným systémom, ALE úplne nekompatibilným so všetkým čo majú všetci teraz doma. Asi nikto nedokáže už vysvetliť, ako môže jedno vedenie firmy urobiť takú strategickú chybu.

Celé toto Palm biznis-story nám ale dáva jeden pohľad, ktorý niečo jasne ukazuje. Na jednej strane koncentrácia talentov, a manažérov, na druhej jediná silná osobnosť ako je Steve Jobs. Skúste si odpovedať , prečo to Palmu nevyšlo?  Napíšme to inak: na jednej strane zlepenec rôznych talentov a takzvaných manažérov. Na druhej vizionár , ktorý v sebe toto všetko integroval. Vidíme rozdiel medzi luďmi , ktorí majú iba pekné životopisy, ale vždy zutekajú v tom najhoršom kam sa im to viac hodí a medzi skutočným lídrom firmy, ktorý nikdy neutečie a vie svoju firmu, svoju víziu dotlaćiť do reálnych výsledkov. Tu je jasne vidieť, čo firma (idea) potrebuje , aby sa prebila.  To klbko talentov, aj tých najlepších na svete, nic nedokáže, kým ich nedrží spolu niečo čo vie ich sily synchronizovať do jednej dokonalej symfónie. Dirigenta, ktorý počas koncertu neodchádza ani na sekundu. Akonáhle firma stratí svojeho majiťeľa vizionára, a začne ho nahrádzať luďmi s dokonalými životopismi, stratí tú invenciu a charizmu. A  najskôr to skončí presne ako Palm story.

Palm - to bola spoločnosť, ktorá rozbehla PDA, spopularizovala smartphony a vyvinula revolučnú novú platformu, na obmedzených zdrojoch s mimoriadnou koncentráciou talentov pred jeho zánikom v rukách HP. Talenty a inžinieri čo odišli z Palmu pracujú teraz na najnovších platformách pre smartphony a internet.

Snáď sa v budúcnosti,  ešte takto cez nich, to najlepšie z Palmu, v nových platformách objaví.


 

 

 

 

 

 

 

zdroje:

http://www.theverge.com/2012/6/5/3062611/palm-webos-hp-inside-story-pre-postmortem

wikipedia

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?